Opatření v MHD

Jak udělat, Jak na to
20.03.2020

Opatření v autobusové a vlakové dopravě

Vláda od 14. března zakázala veškerou autobusovou, vlakovou a lodní dopravu cestujících v Česka do všech okolních zemí. Cestovat za hranice bude možné pouze automobily. Pro nákladní dopravu by měl trvat dosavadní stav, kdy mezinárodní přepravy jsou povoleny.

Opatření v letecké dopravě

Již koncem ledna ministerstvo zahraničí doporučilo českým občanům necestovat do některých oblastí v Číně, kde se koronavirus objevil. Vláda 3. února schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a ČR (s platností od 9. února). S účinností od 5. března pak Česko zastavilo letecké spojení s Jižní Koreou a se severoitalskými regiony (Lombardie, Piemont, Emilia Romagna a Veneto-Benátsko).

V souvislosti s rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa zakázat od půlnoci 13. března vstup na území USA ze zemí schengenského prostoru doporučilo ministerstvo zahraničí českým občanům ve Spojených státech, aby zvážili návrat. Pro mezinárodní leteckou dopravu funguje pouze pražské Letiště Václava Havla.

 

Koronavirus - zákaz MHDKoronavirus - zákaz MHD

Zdroj: PID

 

Opatření na letištích a nádražích

Informační kampaň a cílený screening cestujících z rizikových oblastí se koncem ledna rozšířil na všechna letiště v Česku. Od 25. února pražské letiště vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening pasažérů.

Také na nádražích byla zavedena zvýšená hygienická opatření a spuštěna informační kampaň. Ministerstvo dopravy spolu s dopravci zavedlo dezinfekci nádraží a mezinárodních spojů.