Fakta a mýty o Coronaviru Covid-19

Na internetu se rozšiřují spousty tzv. Hoaxů, polopravd, nepravd a mýtů ohledně koronaviru Covid-19. Vybrali jsme pro vás nejčastěji zmiňované "Hoaxy" okolo šíření a léčby coronaviru. Doufáme, že se společnost alespoň částečně poučí a bude si vícě ověřovat co je Fake News a co jsou reálné a ověřené fakta.


01. Existuje lék nebo očkování na Covid-19 (koronavirus)

NE. Již je v procesu testování různých možností a přípravků, ale u žádného nebyla prokázána účinnost. Každým dnem však vědci pokračují ve studiích všech typů respiračních onemocnění a léků na ně.

02. Jsou proti Coronaviru funkční antibiotika

NE. Antibiotika nejsou určena k léčbě či předcházení vírových onemocnění, ale bakteriálních nemocí.

03. Proti Coronaviru pomáhá česnek, bylinky, samoléčba

NE. Toto jsou největší fámy a nepravdy, které se po internetu ohledně léčby a předcházení nakažení coronavirem šíří. Žádný česnek, kouření, bylinková léčba apod. vás proti koronavirům a zejména proti Covid-19 neochrání.

04. Alkohol je lék na Corona virus Covid-19

NE. Ani tato fáma kolující po internetu vás neochrání před nákazou Koronaviru. Alkohol (Silnější než 70%) však může posloužit jako dezinfekce povrchů a rukou.

05. Covid-19 Koronavirus je stejný jako chřipka

NE. Bohužel není tomu tak. Pravděpodobnost úmrtí při onemocnění koronavirem Covid-19 je cca 4x vyšší než u onemocnění běžnou chřipkou.

06. Když se naočkuju proti chřipce, nedostanu Coronavirus

NE. Očkování proti běžné chřipce nezvyšuje obranyschopnost organismu proti onemocnění tupu Covid-19

07. Nosní kapky, časté polykání a kloktání předchází napadení coronavirem

NE. V žádném případě tyto postupy coronavir neléčí. Lék zatím neexistuje

08. Chlór je vhodná dezinfekce proti Koronavirům

ANO. Ale pouze jako dezinfekce povrchů!! V žádném případě chlór ani ředěný nepijte a neúmývejte v něm nádobí, ruce, či se dokonce rozhodně nekoupejte v příliš chlorové vodě!

09. Všichni zemřeme

ANO. Jednou všichni zemřeme, ale rozhodně ne na Coronavirus Covid-19. Většina nakažených a právě těch, kteří coronaviru podlehnou trpí dalšími onemocněními.

10. Stačí nosit roušku a jsem v bezpečí

NE. Bohužel takováto opatření jako nosit roušku, respirátor, mýt si ruce mají pouze spomalit šíření koronaviru Covid-19. Podle studií přežije tento virus 4-5 dnů na píru či kovu. Na hliníku přežije pouze cca 8hodin, ale na plastu až neuvěřitelných 9 dnů.