Domácí karanténa - co dělat?

Jestliže je průběh Coronaviru lehký, není potřeba být hospitalizován v nemocnici na přístrojích a postačí domácí karanténa. Tato karanténa slouží také proto, abyste dále virus nešířili. Je zde tedy několik základních pravidel, co dělat a nedělat v karanténě.

 

01. Zůstaňte DOMA!

Zůstaňte doma, nevycházejte, nechoďte do práce, školy, obchodu nebo kamkoliv jinam. Rozhodně nejezděte MHD, taxíky apod. Jestliže potřebujete nakoupit, požádejte někoho o pomoc aby vám potřebné věci zajistil. Můžete vyzkoušet také nejakou online službu pro rozvoz nákupů jako je Rohlik.cz nebo Makro.cz, Damejidlo.cz apod. Určitě plaťte online a do instrukcí zanechte poznámku, ať nákup nechají před dveřmi, že jste v karanténě.

 

02. Izolujte se od ostatních v domácnosti

Zá nás je tohle strašná blbost :D, ale dle doporučení by jste měli zůstat v dobře větrané místnosti s oknem a pokud to jde být separování od ostatních osob v domácnosti. Máte používat oddělenou koupelnu, kuchyni apod. V reálném světě to však není až tak možné, tak se snažte co možná nejvíce uklízet dbát na hygienu a sledovat příznaky a průběh nemoci coronavir Covid-19 navzájem.

 

 

03. Před návštěvou nemocnice, volejte!

Pokud se vám přitíží nebo se virus projeví jinak, tak rozhodně nechoďte za svým lékařem nebo do nemocnice. Nejdřive volejte linki 112 a svůj zhoršující se stav prokonzultujte s lékaři on-line. Nevystavíte tak nákaze ostatní osoby např. cestou do nemocnice.

 

04. Noste roušku, kryjte si ústa a nos při kýchání

Samozřejmě pokud již jste v domácí karanténě a je pravděpodobné, že jste nakaženi virem Covid-19, dbejte zvýšené hygieny, noste roušku, která ochrání okolí před kapénkami a kýchejte do papírových kapesníčků, které ihned zlikvidujte.

 

05. Nezvěte návštěvy

Nepořádejte párty, nezvěte kamarády na večeři nebo grilovačku a opravdu zůstaňte v karanténě. Můžete udělat např. on-line grilování nebo párty přes FB nebo Skype :-)

 

06. Odpad - dvojtý pytel

Veškerý odpad od osob v izolaci je potřeba ukládat do plastových pytlů a pevně zavázat. Celý plastový pytel by poté měl být ideálně vložen do druhého plastového pytle a poté vyhozen do kontejneru.

 

07. Sledujte příznaky onemocnění koronavirem Covid-19

Bedlivě sledujte průběh nemoci koronaviru. Pokud se vám nebo danému člověku přitíží, obvykle zhoršení dýchání, tak nejprve volejte vašemu lékaři nebo do nemocnice, kde vám poradí jak postupovat. Pokud je situace kritická a potřebujete zavolat sanitku, informujte je na lince o stavu a o tom, že jste v karanténě a vyšetřováni na Koronavir Covid-19 (SARS-CoV-2)